Dziecko nie chce jechać na kolonie, co mogę zrobić
Okres wolny od zajęć szkolnych jest czasem kiedy rodzice muszą pogodzić plany urlopowe z zapewnieniem swoim pociechom ciekawych atrakcji, tak aby nie zmarnowały czasu wolnego przed komputerem.
Coraz chętniej rodzice wysyłają swoje dzieci na wypoczynek zorganizowany. Jest to dobre uzupełnienie do czasu rodzinnego. Niestety czasem zdarza się, że rodzice bardziej cieszą się na myśl o koloniach niż ich dziecko. Mnóstwo atrakcji, poznanie nowych miejsc, nowych ludzi, odpoczynek od szkolnych wymagań – to rzeczy dzięki którym rodzice z sentymentem wspominają chwile spędzone na koloniach. Swojemu dziecku również chcą zapewnić niezapomniane przeżycia podczas ferii czy wakacji.
Co jednak zrobić, kiedy nasza pociecha nie podziela naszego entuzjazmu?
Co zrobić, gdy dziecko nie chce jechać na obóz?
Niechęć dziecka do wyjazdów może być dla rodzica sporym zaskoczeniem. Zapis na kolonie jest dla dziecka dużym przeżyciem, zwłaszcza jeśli ma to być pierwszy wyjazd bez rodziców. Nawet jeśli pierwotnie nasza pociecha wykazywała entuzjazm, to wraz ze zbliżającym się terminem wyjazdu może to się zmienić. Nieznane zawsze budzi niepokój, jest to rzeczą naturalną.
Pamiętajmy jednak, że każdy kryzys jest jednocześnie szansą na rozwój. Ważne aby dać sobie i dziecku czas na zrozumienie i oswojenie się z nową sytuacją.
Dziecko nie chce jechać na kolonie, co mogę zrobić – rozwiej wszystkie wątpliwości
Zanim zaczniesz namawiać swoje dziecko na kolonię, musisz poznać jego obawy. Dzieci na myśl o samodzielnym wyjeździe, bez rodziców i podróży w nieznane odczuwają niepokój. Mają obawy, czy zostaną zaakceptowane przez rówieśników, czy sobie poradzą, czy rodzice o nich nie zapomną lub po prostu boją się, że będą tęsknić. Wszystkie te wątpliwości mogą powodować bunt lub też odmowę wyjazdu.
Jeśli Twoje dziecko odczuwa strach przed wyjazdem, wciel się z rolę życzliwego detektywa i przeprowadź z dzieckiem szczerą rozmowę, niech ci opowie o swoich obawach.
Aby dziecko się przed nami otworzyło, ważna jest nasza autentyczna ciekawość i chęć wysłuchania. Nie przerywajmy dziecku, nie lekceważmy żadnych wypowiedzi. W rozmowie z maluchem staraj się zadawać otwarte pytania, które pomogą lepiej zdiagnozować czego dotyczą lęki. Niechęć mogła zrodzić się z wcześniejszych doświadczeń, czy też zbyt rzadkich wyjazdów poza domem bez rodziców.
Przypomnij maluchowi o sposobach kontaktowania się z tobą. Wytłumacz, że nad jego bezpieczeństwem będą czuwali opiekunowie, do których zawsze może zwrócić się o pomoc. Zapewnij dziecko, że nie zapomnisz o odebraniu go z obozu. Zapiszcie w kalendarzu datę i godzinę powrotu i powieście w widocznym miejscu.
Dlaczego warto jechać na kolonie?
Opowiedz maluchowi o koloniach na których byłaś jako dziecko, o poznawaniu nowych miejsc, o nowych znajomościach, wakacyjnych przyjaźniach, przygodach, zwiedzaniu, wycieczkach. Pamiętaj jednak aby wytłumaczyć, że każdy wyjazd jest inny. Na każdej kolonii są inne dzieci, jest inny jest program. Zapewnij dziecko, że z kolonii pozostaną mu fantastyczne wspomnienia i z całą pewnością chęć powrotu tam w następne wakacje.
Jak przekonać dziecko do wyjazdu?
Wybór odpowiedniej kolonii z pewnością pomoże w przekonaniu do niej naszej pociechy . Tematyka wyjazdu musi pokrywać się z zainteresowaniami i oczekiwaniami naszego dziecka. Zapytaj go, gdzie chciałby pojechać i w jakich zajęciach wziąć udział. Jeśli dziecko lubi tańczyć z pewnością myśl o obozie tanecznym wywoła w nim entuzjazm. Zaangażuj malucha do czynnego udziału w wyborze i organizowaniu wyjazdu. Poproś aby wybrało aktywności, w których czuje się „mocny” . Takie działanie może spowodować że strach przerodzi się w ciekawość, a co za tym idzie chęć wyjazdu.
Jeśli ma być to pierwszy samodzielny wyjazd naszej pociechy to dobrze, aby był on w pobliżu domu. Świadomość, że rodzice są blisko i mogą w każdej chwili przyjechać, zapewni dziecku komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.